Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp krizi, insanlarda çok sık karşılaşılan bir problemdir. Kalp krizi vakalarının yarıdan fazlası, hayati tehlike taşıdığı için insanlar arasında çok önem taşımaktadır. Kalp krizi bazı insanlarda kronik bir hal alarak diğer kalp krizleri kadar olmasa bile kişinin yaşam kalitesini düşürecek kadar ara ara meydana gelen bir hal almıştır. Kalp krizi, insanlarda ölümcül sonuçlara neden olabilir. Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu durum, çok kısa bir süre içerisinde kendisini ortaya çıkarabilir. Genellikle ani olarak ortaya çıksa bile genellikle kalp krizi geçiren insanlarda önceden tespit edilmiş bazı hastalıkların olduğu bilinmektedir. Genellikle koroner arter adı verilen damardaki sorunlar nedeniyle oluşan kalp krizi, kalp kasının oksijensiz kalması sonucunda ortaya çıkar. Yani kalp kaslarının oksijensiz kalmasına neden olan tüm durumlara kalp krizi nedeni denilebilmektedir. Günümüzde yapılan araştırmalara göre meydana gelen her beş ani ölümden biri kalp krizidir. Kimi zaman aşırı korkuların neden olduğu bu durum kimi zamanda aşırı heyecandan bile kaynaklanabilmektedir. Bazı insanlarda kalp krizi, meydana gelmeden önce birçok farklı belirti vermektedir. Özellikle sürekli olarak göğüs ağrısı görülen insanlarda kalp krizinin meydana gelmesi çok muhtemeldir. Ülkemizde ve dünyada ani ölümlerin en büyük nedeni olan bu durum acilen kontrol altına alınması gerektiği gibi en fazla üç dakika içerisinde müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

Kalp krizinin belirtileri nelerdir?

Kalp krizi sadece meydana gelen vakaların yüzde ellisinde belirtiler göstermektedir. Bu nedenle kalp krizini belirtilerini her kalp krizi geçirecek olan insanda beklemek son derece yanlıştır. İnsanlarda kalp krizi meydana gelmeden önce meydana gelen belirtilerden bazılarını aşağıda belirteceğiz. Bu belirtiler bazen hayat kurtarıcı olabilir. Bu nedenle herkesin bilmesi gereken bilgilerdir.
  • İnsanlarda göğüs kafesinde nokta şeklinde bir yerde oluşan ve tarif edilemeyen bir ağrının oluşması kalp krizi belirtilerindendir. Özellikle kişinin yaşı çok ileriyse ya da herhangi bir kalp ameliyatı geçirmişse bu tarz ağrılar son derece büyük önem taşımaktadır.
  • Kişilerde sıkışma hissi ara ara meydana gelebilir. Bu belirti eğer kalp krizinin habercisi olarak ortaya çıkıyorsa yaklaşık 24 saat içerisinde kalp krizi görülür. Bu süre en fazla 72 saate uzar.
  • Kalp krizi meydana gelmeye yakın kişilerde baş dönmesi, ara ara görülen bayılma, soğuk terlemeler görülebilir. Bu belirtiler aslında kalp krizinin belirtisi olduğunu belli etmeyebilir.
  • Kalp krizinin en büyük belirtisi sık sık görülen kalp çarpıntılarıdır. Meydana gelen kalp çarpıntısı, uzun süreli ya da kısa süreli olabilmektedir.
Kalp krizi neden olur?

Kalp krizinin meydana gelmesine neden olan en büyük etken tabi ki kalbe giden damarların herhangi bir nedenle zarar görmesi ve yeterli olan kan geçişini sağlayamamasıdır. Günümüzde gittikçe etkilenen insan sayısı artan kolesterol probleminde de damarlar tıkandığı için kalbe yetersiz kan gitmektedir. Bu durumlarda kalp krizleri çok sık meydana gelir. Bu nedenle doymamış yağlardan uzak durarak kolesterolden korunabilirsiniz. Bunun yanı sıra günümüzde görülen kalp krizi sorunlarına neden olan bir diğer etken ise hava kirliliği ve insanların tütün ürünlerine daha da bağımlı olmasıdır. Meydana gelen hava kirliliğinin yanında bir de içilen sigaralar insanlarda kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle sigaranın kalp krizine neden olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlarda bulunan bazı sağlık problemleri kalp krizini tetikleyen durumlardan biridir. Özellikle kalp hastalıkları nedeniyle geçirilmiş bir ameliyat, direk olarak kişilerde kalp krizi riskini arttırmaktadır.

Kalp krizi tedavi nasıl yapılır?

Kalp krizi geçiren insanlarda tedavinin yapılabilmesi için kalp krizine neden olan durumların ortaya çıkarılması gerekmektedir. Bu durum ortaya çıkarıldıktan sonra eğer gerekirse kişilerde cerrahi operasyonlara gerek duyulabilir. Günümüzde meydana gelen kalp krizlerinin birçoğu damar tıkanıklığından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle eğer sorun damar tıkanıklığıysa direk olarak cerrahi operasyonlar gerçekleştirilir ve tıkalı olan damar anjiyo yöntemiyle açılır. Bunun yanında pens atma gibi işlemler de uygulanabilir. Bu tedavilerin yanı sıra ayrıca insanlarda çeşitli ilaçlar kullanılarak kan sulandırma işlemleri yapılır. Bu şekilde çok rahat bir şekilde hastalık belirtileri ortadan kaldırılır. Yine de kalp krizi riski bulunan kişilerin sık sık doktora gitmeleri gerekmektedir.

Kalp Krizi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Deliği Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Deliği Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Darlığı Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Darlığı Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi